Phone icon
Otevírací doba
Pondělí 8:00 - 19:00
Úterý - Pátek 10:00 - 19:00
Sobota 9:00 - 14:00
| Zobrazit kontakty

Jak si vybrat vhodný paddleboard a windsup

Dělení  SUP, paddleboardů podle konstrukce:
A - Pevné paddleboardy
 (polystyrenové jádro obalené skelnou nebo karbonovou tkaninou s epoxidem, popřípadě duté karbonové speciály) – jsou určené především pro jezdce se závodními ambicemi a pro vlnové surfaře. Tyto paddleboardy jsou většinou vyráběny z karbonu a díky tomu jsou jejich ceny závratné.

B, - Nafukovací paddleboardy – SUPy  (polyesterová dropstitch tkanina potažená vyztuženým PVC) – optimální volba pro běžného uživatele paddleboardu. Vysoká odolnost „nafukovaček“, snadný transport i v malém autě, nízká hmotnost a příznivá cena jsou nejdůležitější faktory stojící za jejich současnou oblibou.

Dále se paddleboardy (pevné i nafukovací) dělí dle tvaru, způsobu zpracování a osazení ploutviček a dalších komponent do následujících kategorií:

Rozdělení paddleboardů podle tvaru:
WAVE – VLNOVÉ SUPy – PADDLEBOARDY – jsou  nejobratnější, nejmenší, ale zároveň nejvratší paddleboardy vůbec. Jsou určené zejména pro jízdu ve vlnách. Jejich výtlak se pohybuje od 80 do 180 litrů. Ty největší lze použít k běžnému pádlování na klidné hladině nebo na řece, ty nejmenší se naopak přibližují klasickému surfingu, při kterém se čekání na vlnu odehrává často vleže a jezdec se postaví a pádluje teprve při chytání vlny. V českých podmínkách jsou tyto paddleboardy vhodné pro lehké jezdce, ženy a děti.

KIBOKO MALAWI 190 DL
KIBOKO WIMBI 170 DL

ALLROUND SUPy – PADDLEBOARDY - nejoblíbenější a nejuniverzálnější paddleboardy, které obstojí téměř v jakýchkoli podmínkách na řece, moři i rybníku. Můžete na nich odjet se ctí jakýkoliv hobby závod, nebo si zkusit horní toky řek či menší vlnky. Nejvíc však oceníte jejich univerzálnost na rodinné dovolené, ať už u moře nebo na českých přehradách a rybnících. Pro správné fungování allround SUPu je nejdůležitější volba vhodné velikosti (výtlaku). Se zvyšujícím se objemem narůstá stabilita, ale zároveň klesá obratnost paddleboardu. Pro těžší uživatele je vhodnější výtlak kolem 300 litrů. Pro těžší jezdce je vhodnější paddleboard s tloušťkou 15cm – 6´´.  Tato tloušťka zajistí nejen větší výtlak, ale i podélnou tuhost, takže bude supboard rychlejší. Největší allroundy jsou proto hojně využívány ke cvičení jógy a rodinným výletům. Velmi zhruba se dá při výběru velikosti postupovat tak, že sečtete celkovou hmotnost nákladu (jezdec, dítě, pes apod.), přičtete 100 a získáte požadovaný výtlak. Například jezdec vážící 90 kg, který bude občas vozit dítě o hmotnosti 40 kg, by měl sáhnout po výtlaku minimálně 230 litrů.

ZRAY X2 ALLROUND 10'10" BLACK/YELLOW
KIBOKO TEMBO 330 
SKIFFO WOMEN XX 10' PURPLE
 
TOURING / CRUISER SUPy PADDLEBOARDY - paddleboardy na výlety a delší vyjížďky, rybaření nebo objevné expedice. Většinou jsou to plováky základním tvarem podobné raceboardům, ale jsou mnohem širší a proto pohodlnější a stabilnější. Při delších výletech oceníte jejich jízdní vlastnosti. Cruisery jsou oproti allrounderům rychlejší a především na nich snáz udržíte rovný kurz. Tyto plováky jsou vhodné na delší vyjížďky po klidné vodě. Jsou rovné, dlouhé a mají užší špičku, díky tomu lépe vedou směr a jsou rychlejší. Touring SUP jsou kompromisem mezi Allround a Race boardy.  Rozměry těchto plováků se pohybují kolem délky 330 cm a šířky 75 cm. Tloušťka 15cm/6´´ je vhodná pro rychlostně založené těžší jezdce. Tloušťka 10cm/4´´ je vhodná pro lehčí jezdce.

BODY GLOVE PERFORMER 11X34X6

WINDSUP PADDLEBOARDY s plachtou - WindSUPy – paddleboardy s možností uchycení plachty je snem každého windsurfaře dovolenkáře. Paddleboard (a už vůbec ne nafukovací) nemůže nikdy zcela nahradit klasický windsurfingový plovák. Přesto je windSUP ideálním plovákem pro méně zdatné jezdce, je vhodný k naučení základů tohoto sportu až po rekreačně sportovní jízdu. Je to prostě kombinace paddleboardu a začátečnického windsurfingového plováku. Většina wind paddleboardů vychází z tvaru Allround plováků. Naprostá nezbytnost je u windsupu středová ploutev. Bez té se začátečník nerozjede a pokud ano nebude schopen stoupat proti větru. Novinkou je nafukovací plachta Arrows Irig. Pro děti a začátečníky nebylo seznámení se s windsurfingem snadnější. Váha celého oplachtění je 1,5-2 kg podle velikosti. Plachta je sbalena do úhledného pytlíku, který se Vám vejde do bagu s nafukovacím paddleboardem.

ZRAY W1 WHITE/ORANGE 10'
SHARK WINDSURF 11-34 + NAFUKOVACÍ PLACHTA ARROWS IRIG L

RACE SUPy - Rychlostní paddleboardy – raceboardy – nejdelší, velmi úzké a vratké plováky. Současná závodní komunita se dělí na 2 základní kategorie podle konstrukce plováku – pevný skelet (většinou karbonový) nebo nafukovací SUP. Další podkategorie jsou podle maximální délky paddleboardu, která bývá většinou uváděna ve stopách a palcích – nejčastější kategorie jsou do 12 stop a 6 palců, do 14 stop a bez omezení. Rychlostní paddleboardy jsou vhodné zejména pro zkušenější jezdce se závodními ambicemi nebo pro vyznavače ostré rekreační fitness jízdy.

KIBOKO ROKETI 320 FT 
 
Yoga SUP board – nafukovací paddleboard  je určený převážně na cvičení jogy. Jóga paddleboard se liší od běžných supboardů svým tvarem, designem a umístění úchytů. Joga sup board má po celé palubě měkčenou pěnu a je o něco širší pro lepší stabilitu při cvičení. Dále nemá madlo na nošení na středu plováku, tam se cvičí a madlo by se pletlo. Z toho důvodu je vhodné, aby měl yogaboard popruh na nošení přes rameno umístěný na boku. Další nezbytností jsou úchyty pro pádlo po obvodu boardu.

 

Technologie nafukovacích paddleboardů:
SINGLE LAYER
 konstrukce (také ECO nebo light – jedná se o jak název napovídá o jednovrstvou konstrukci. Nevýhodou této technologie je kratší životnost a nižší podélná tuhost. Výhodou je nízká cena a nižší váha. Tato technologie není vhodná pro těžší jezdce a doporučit se dá pouze lehkým uživatelům s nízkým rozpočtem.

DOUBLE LAYER konstrukce – velmi bytelná a tuhá konstrukce. Jedná se dvě vrstvy PVC, které se při běžném používání nedají prorazit. Tato technologie je vhodná i do půjčoven. Díky vysoké podélné tuhosti je tato technologie vhodná pro těžké jezdce. Nevýhodou DOUBLE LAYER je vyšší váha.

FUSION (nebo také MSL, ESD) konstrukce – tato technologie kombinuje výhody obou předešlých. Jedná se o dvě vrstvy PVC, které ale nejsou lepeny těžkým a neekologickým lepidlem, ale lisovány za tepla. Díky tomuto postupu je ušetřeno cca 20% váhy paddleboardu. Jedná se o velmi bytelnou konstrukci a podélná tuhost je dokonce vyšší než u klasického Double Layer.

3SL konstrukce – technologie je používaná u značky Body Glove. Jedná se kombinaci Single a Double layer s podélnými stringery. Dvojité výztuhy jsou pouze v místech, kde může dojít pro prodření a podélnou tuhost SUPu dodávají speciální neprůtažné podélné pruhy – stringery.

Pokud výrobce technologii neuvádí a jedná se paddleboard s cenou do 14tis. Kč s velkou pravděpodobností se jedná o SINGLE LAYER konstrukci. Plováky (300 litrů) s váhou mezi 12-13 kg jsou pravděpodobně vyrobeny klasickou Double Layer konstrukcí.

Technologie MACHINE WEAVE - nejmodernější technologie na výrobu paddleboardů.
Jednotlivé vrstvy PVC jsou protkány ve více směrech s vysoce pevnou tkaninou a vše je ještě za tepla slisováno. V samotném PVC je méně plastu a více tkaniny a tím je dosaženo super tuhosti a velmi nízké váhy.
Plováky vyrobené touto technologií netrpí na kroucení, nejsou do vrtule. Plováky se neprohýbají a proto jsou stabilní a dobře jedou.

Pokud stále nevíte jaký paddleboard nebo windsup zvolit, tak využijte naší půjčovny paddleboardů a windsupů. Půjčujeme paddleboardy různých typů a značek a určitě si vyberete.
Půjčovnu najdete zde.