Phone icon
Otevírací doba
Pondělí 8:00 - 19:00
Úterý - Pátek 10:00 - 19:00
Sobota 9:00 - 14:00
| Zobrazit kontakty

Coby jste měli vědět o laminování, než začnete.

Coby jste měli vědět o laminování, než začnete.

Výroba a opravy laminováním je stále in a nepřekonaná technologie, která umožňuje jakékoliv opravy a výrobu jednoduchých ale i extra složitých výrobků. Kompozitní lamináty najdete všude kolem vás. Ať je to letectví, automobilový průmysl, výroba lodí, pádel, komponentů pro vlaky, modely, nebo třeba bazény, nádrže a podobně.
Opravy za použití laminování zvládne každý při zachování standartních postupů a pravidel. Rozsah toho, co se dá laminováním opravit je obrovský. Můžete opravovat nádrže, bazény, střechy, karavany, lodě, blatníky a mnoho dalšího.

Zde uvádíme pár typů, triků a názvosloví, které byste měli znát, případně na co si dát pozor. Pokud si nebudete jistí s výběrem vhodného materiálu, tak vám rádi poradíme.


Kde laminovat?
Pracujte v dobře větraných prostorách nebo venku pokud to počasí dovolí. Pryskyřice, tvrdidlo atd. jsou těkavé látky a rychle zasmrdí celý dům. Jeden by si mohl myslet, že někde uchází plyn. Nejlepší je laminovat při teplotě 20 °C a samozřejmě v suchém prostředí. Rozhodně nedoporučujeme pracovat při teplotě nižší než 14 °C a samozřejmě při teplotách nad 28°C. teplota má velký vliv dobu zpracování, která se při vysokých teplotách rychle zkracuje, a naopak při nízkých nemusí dojít k vytvrzení.

Míchání
Doporučujeme používat odměrné kelímky a pipetu. Snadno namícháte správný poměr pryskyřice a tvrdidla. Většinou se dává 1-2% tvrdidla (iniciátoru), ale vždy se řiďte návodem výrobce. Nikdy nepoužívejte kelímky od jogurtu a podobně, protože je namíchaná směs rychle rozežere injekční stříkačky lze použít na dávkování tvrdidla, ale stupnice je natištěná a jakmile ji potřísníte, tak se snadno rozmaže. Toto se vám u pipety nikdy nestane, protože stupnice je vylisovaná přímo do její stěny.
míchací kelímky pro laminování

Kapky, iniciátor, tvrdidlo, tužidlo
To jsou všechno názvy pro druhou složku, díky které laminovací pryskyřice nebo epoxid vytvrdne. Bez tvrdidla se neobejdete.

Příprava povrchu
Příprava povrchu zásadně ovlivní výsledek laminování. Vždy musíte odstranit barvu, gelcoat (předgel nebo topcoat) a dostat se až na skelná vlákna.

Aceton
dobře odmastí laminovaný povrch a vyčistí štětce. Další velkou výhodou Acetonu je, že na sebe váže vlhkost a ta se s ním odpaří. Ideální na rychlou opravu.

Spotřeba pryskyřice
Zhruba počítejte 300 g na 1 m2. Bude záležet na povrchu a způsobu sycení.

Polyesterová pryskyřice versus epoxidová pryskyřice
Epoxidové pryskyřice jsou pevnější, ale mnohem hůře se sytí a jsou výrazně dražší. Pokud se nejedná o nějaký speciální výrobek, tak si bohatě vystačíte s polyesterovou pryskyřicí. Pevnosti se nemusíte obávat, stejně bude záležet na tom, jak kvalitně kladete vrstvy, jejich skladba a jak jsou prosycené.

Skelná tkanina nebo skelná rohož
Tkanina je vždy pevnější, ale mnohem hůře se pokládá do záhybů a jiných složitějších tvarů. Obě varianty můžete libovolně skládat. Skelná tkanina je oproti skelné rohoži pevnější a o něco dražší.
Pokud skelnou tkaninu nastříháte pod 45°, tak získáte ještě větší pevnost a nepatrně lépe se bude pokládat. Nevýhodou je větší spotřeb, prostřih. Vrstvy je dobré přes sebe překrývat cca 10 cm. Získáte žebra, další pevnostní prvek.  U rohože to není potřeba, protože tím nic nezískáte. Ze skelné rohože se používají tam, kde nevadí, že k pevnosti je použito více vrstev.
skelná tkanina pro laminování skelná rohož pro laminování

Rozdíl mezi tkaninou a rohoží
tkanina má většinou vlákna propletená v 90°. Rohož jsou krátká, volně poházená skelná vlákna, která spolu drží po hromadě pomocí emulze nebo práškovou metodou. Pro naše účely je dostatečné emulzní provedení.
Je dobré mít na paměti, že jedna vrstva nic není Nejběžnější jsou 3 vrstvy z důvodu pevnosti a vodotěsnosti.

Kevlar – Aramid

Kevlarová tkanina jsou vlastně Aramidová vlákna a Kevlar byl vynalezen v USA. Rozdíl mezi Aramidem a Kevlarem v podstatě není žádný. Marketingově velká část výrobců používá označení kevlar, protože to má zvuk. Aramidová vlákna se nikdy neprobarví a vždy zůstanou bíložlutá. Pro nás to nejdůležitější, ale je že se jedná o extra otěruvzdorný, pevný a odolný materiál, který se používá v místech s největším zatížením. Pro to se hodí na vyztužení okrajů, hran, prostě všude kde se očekává mechanické opotřebení.

Rozdíly mezi plátnem a keprem
Plátno je jeden ze základních typů, nejjednodušší oboulícní vazby tkaniny, která vzniká pravidelným překřížením osnovních a útkových nití, to je 1:1. Plátno poznáte ho tak, že vypadá z rubu i líce stejně. 
Kepr (anglicky twill) je jedna ze tří základních vazeb tkanin. Keprovou vazbu označujeme písmenem „K“ a rozpoznáme ji podle toho, že je vytvářena soustavou šikmých souběžných řádků, jdoucích na povrchu tkaniny zprava doleva, nebo směrem opačným. Vazba je označována 2x2 (propletení 2 pramenů útkového vlákna s 2 prameny osnovního vlákna).  Takto pletená tkanina je pružnější, odolná k zvlnění vláken a je o něco pevnější než plátno.

Laminovací pásky
Pásky můžete koupit v různých šířkách a materiálových provedení. K dispozici k laminování máte sklené pásky, aramidové/kevlar pásky, aramid/uhlíkové pásky, uhlíkové pásky nebo diolenové.
Diagonálně pletené laminovací pásky se dobře pokládají a sytí do složitých tvarů. Zapletený okraj pásky zamezí třepení a napomůže snadnější pokládce. Laminovací jsou neocenitelným pomocníkem při ochraně, zpevnění okrajů a hran. Dále se využívají na slepení skořepin ve formě. Například pro slepení dna a paluby kajaku, kánoe v jeden celek. Pro vnitřní slepení můžete použít skleněnou páskua  nebo pro odlehčení uhlíkovou. Pro venkovní slep, který bude silně namáhaný, obrušováním je nejlepší použít kevlar, aramidovou pásku. Ta vydrží skoro všechno.

kevlarová páska na vyztužení a zpevnění hran

Roving, knot
Roving je nekonečný pramen jemných skelných vláken spojených v jeden pramen, knot. Ideální věc na výztuže rohů, okrajů, na kýl, a podobně. Požadovaného průměru docílíte položením více svazků. S rovingem se dobře dělá a skvěle vyztuží velké plochy.


Sycení, tupování tkaniny
K prosycení skelné tkaniny, rohože nebo jakékoliv kevlar/aramid, uhlíkové tkaniny je potřeba štětec, případně válečky a stěrky. Vše bude záležet na velikosti laminované plochy. Nejvhodnější jsou štětce s krátkým chlupem, v případě potřeby je dobré je zastřihnout. Pryskyřici, epoxid postupně protlačujeme, tupujeme = sytíme. Nenatíráme! Pro pohodlí u větších ploch a rychlejší sycení doporučujeme používat váleček a stěrku. Štětec je nenahraditelný ve složitých tvarech, rozích, detailech.
Při laminování více vrstev (3 a více) doporučujeme používat rýhovaný váleček, kterým vrstvy dobře zhutníte a vytlačí přebytečný vzduch. Výsledkem je, že vrstvy jsou dokonale propojené a napovrch se dostává přebytečná pryskyřice. Je jedno, jestli se jedná o polyesterovou pryskyřici nebo epoxidovou.

Strhávací tkanina
Vychytávka, která vám pomůže vytvořit rozumný povrch a zároveň vysaje přebytečnou pryskyřici. Jak to funguje? Strhávací tkanina se klade jako poslední vrstva. Její materiál, který se nespojí s laminovaným povrchem a její jemné pletení se obtiskne do poslední vrstvy. Při dobrém prosycení zesklovatí. Vždy je potřeba nechat dostatečný přesah přes okraj formy, opravy, tak aby šlo dobře vít za okraj tkaniny a strhnout ji.

Příprava tkaniny, rohože, pásky nebo rovingu
Určité, než začnete míchat pryskyřici, tak je potřeba si připravit – nastříhat, nařezat tkaninu, rohož. Ideální je, když si dopředu nastříháte jednotlivé kusy tkaniny, abyste věděli, jak budete pokládat jednotlivé vrstvy. Jednotlivé kusy si na pracovní ploše poskládejte tak, jak půjdou za sebou. Další oblíbená varianta je si jednotlivé vrstvy očíslovat, případně si označit orientaci pokládky jednotlivých vrstev. K ustřižení, nařezání tkaniny, rohoží potřebujte opravdu kvalitní nůžky nebo řezač, který se jen tak neztupí. Je dobré mít náhradní břity nebo brousek na nůžky. Obzvláště na řezání kevlaru potřebujete kvalitní nástroje.

řezač na skelnou tkaninu a rohož

Broušení
V podstatě můžete použít cokoliv, ruční i elektrické nářadí. U elektrických brusek myslete na to, že prach bude všude a pokud nebudete dobře zahaleni, tak vás jemný prach bude dlouho svědit. Kombinéza a rouška je skvělá věc.
Určitě bude fungovat hrubá rašple, smirkové plátno anebo po staru sešroubujete, spojíte 3-4 plátky na železo a tím získáte velmi účinnou rašpli, kterou můžete ohnout a skvěle bere.

Tmel
Začištění, srovnání povrchu před případným finálním stříkáním, natíráním. Pokud není potřeba, tak tmel může být konečná vrstva. V naší nabídce najdete kvalitní polyesterové tmely. Které mají v sobě namíchané vlákno, a proto jsou houževnaté, nevadí jim silnější vrstva a dobře se brousí.

Top coat, gelcoat
Označení pro barvu, vrstvu, která se natírá nebo stříká do formy (gel coat) nebo na formu (top coat). Na gel coat se následně kladou další vrstvy tkaniny nebo rohože.

Příprava kopyta, formy
Příprava povrchu je to nejdůležitější pro vzhled budoucího výrobku. Proto je důležité vyrobit co nejlepší, pevné kopyto s co nejlepším povrchem. Proto je potřeba povrch ať negativního nebo pozitivního kopyta co nejlépe vyleštit. K tomu jsou nejlepší co nejjemnější smirkové papíry a brusné a leštící pasty. Proto aby se mna výrobek přenesl bezvadný povrch a výrobek se dobře vyloupl, sundal z formy, tak je potřeba kvalitní separační pasta.  Samozřejmě existuje několik variant včetně různých leštících past ve spojení s PVA (polyvinylacetát), ale nám se nejvíce osvědčila separační pasta Mold Release TR104.

separační pasta pro laminování

Jak na kýl v kánoi
Máte možnost použít výše zmíněný roving, knot nebo si musíte pomoci následujícím způsobem.  Kýl lze vytvořit za pomocí elektrikářského husího krku, zahradní hadice nebo duralové trubky či dřevěné tyče. To vám dodá požadovaný tvar, který přelaminujete rohoží, tkaninou. Podklad zůstává v lodi. Určitě to chce 3 vrstvy.